FUTSALOVÉ SOUTĚŽE DO ODVOLÁNÍ PŘERUŠENY KVŮLI OPATŘENÍM V BOJI PROTI KORONAVIRU!

Březen 19, 2020

To, co by si před pár týdny uměl málokdo představit a scénáře, jež zažíváme v posledních dnech by považovala většina lidí za výplod z nějakého sci-fi filmu, jsou realitou uplynulých dnů a jak se zdá, tak bohužel i těch v dohledné době budoucích.

Globální šíření vysoce nakažlivého koronaviru, jímž se po celém světě nakazili desítky tisíc lidí a tisíce lidí mu podlehli, se dotýká všech oblastí života a sport není výjimkou. Kvůli opatřením v boji proti šíření tohoto viru vyhlásila vláda ČR nouzový stav, na nějž navazují další bezpečnostní opatření, které zamezují dosavadnímu způsobu života.

V praxi to znamená, že občané nemohou vycházet ven bez roušky, respirátoru či jiné ochrany dutin, je zavřená většina obchodů, část průmyslových závodů a je zákaz shromažďování. To úzce souvisí se s otázkou činnosti sportovních klubů a jednotlivých sportovních svazů. Právě sportovní svazy, včetně futsalového, musely rychle zareagovat na nastalou situaci a tak většina z nich předčasně ukončila sezónu, některé svazy vyčkávají na vývoj situace. Ale dá se předpokládat, že stejně jako v zahraničí dojde k předčasnému ukončení soutěží a případnému vyhlášení předčasných vítězů.

S dvěma scénáři, jak naložit s rozehranou futsalovou sezónou, přišel také Výkonný výbor Svazu Futsalu a jedná se o tyto varianty:

1. Konec soutěží 14. dubna 2020

Pokud Vláda ČR a Bezpečnostní rada státu do 14. dubna 2020 ve svém rozhodnutí neumožní odehrát sportovní zápasy po tomto datu v jakékoliv podobě, dojde k ukončení VARTA futsal ligy a 2. lig futsalu východ a západ dle aktuální tabulky, tj. VARTA futsal liga po odehrání 20. kola, 2. ligy futsalu východ a západ po odehrání 21. kola.

Ve VARTA futsal lize bude vyhlášen mistr ligy a dva sestupující. Ve 2. ligách futsalu východ a západ bude vyhlášen postupující a sestupující z každé skupiny.

2. Pokračování soutěží s upraveným systémem

Pokud Vláda ČR a Bezpečnostní rada státu do 14. dubna 2020 ve svém rozhodnutí umožní odehrát sportovní zápasy po tomto datu v jakémkoliv formátu, dohrají se obě české nejvyšší futsalové soutěže tímto způsobem:

  • Základní část VARTA futsal ligy se dohraje do 30. dubna 2020.
  • Čtvrtfinále a semifinále play off VARTA futsal ligy se odehraje pouze na 2 utkání pohárovým způsobem. Výhodou budou při stejném bodovém zisku a stejném skóre vstřelené branky na hřišti soupeře. Lépe postavený tým po základní části si vybere, zda začne sérii doma nebo venku.
  • Finále play off VARTA futsal ligy se odehraje na 2 vítězná utkání. Lépe postavený tým po základní části začne finálovou sérii na domácí palubovce.
  • 2. ligy futsalu východ a západ dohrají základní část do 30. dubna 2020.

V praxi to pro Rapid znamená, že ani v jednom případě by neměl přijít o druholigový titul a tím právo na postup do nejvyšší soutěže. Jak to ale bude kolem futsalových a vlastně všech sportovních soutěžích vypadat, na to si musíme pár týdnů počkat.

Jisté však je, že FC Rapid Ústí nad Labem minimálně do konce března přerušuje svou sportovní činnost. Jménem klubu přejeme všem v této nelehké době pevné zdraví a hodně fyzických i psychických sil a věřme, že se brzy opět uvidíme nejen na futsalových palubovkách.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *