V sobotu 19.1.2019 čekal v Chomutově na Rapid pátý „turnaj“ 1. Juniorské ligy futsalu a junioři Rapidu chtěli napravit nepovedené vystoupení ze Zruče nad Sázavou, kde si připsali vysoké porážky od pražských S. Bohužel i do Chomutova jel Rapid s omezeným počtem hráčů. Důvod je jednoduchý. Zatímco kategorie U19 bojuje se složením týmu po celou sezónu a zde se jisté problémy očekávaly, tak kategorie U17 se v podstatě rozpadla v průběhu sezóny poté, co někteří hráči nebyli schopni akceptovat pravidla a filozofii klubu. Zároveň není, v dnešní době sociálních sítí, jednoduché udržet mladé u závodního sportu a sportu všeobecně, protože možnosti vyžití pro dnešní mládež jsou takřka neomezené a někteří raději stráví svůj čas s mobilem nebo flaškou alkoholu v ruce než na hřišti. Tento zřejmý trend potvrzují také trenéři a funkcionáři ostatních klubů, nejen těch futsalových. Přesto lze tuto očistu týmu hodnotit jen a jen kladně, protože v týmu zůstalo zdravé jádro hráčů, na které je potřeba nabalit podobně smýšlející hráče, třeba z kádru nově vzniklého týmu U15, kde se již nyní jeví zajímavě několik hráčů.

Do prvního utkání nastoupila kategorie U17 proti juniorům ligového FTZS Liberec a bylo jasné, že v utkání nebude favoritem. Ať už kvůli tabulkovému postavení soupeře (1. polovina tabulky), tak kvůli faktu, že k utkání nastoupil Rapid se čtyřmi hráči do pole a brankářem, tudíž neměl možnost střídání oproti soupeři, jenž měl hned sedm hráčů do pole. Taktika byla jasná – pozorně bránit, vyrážet do protiútoků a co nejvíce si pomáhat power – play s brankářem Martinem Džudžou, který již má ve svém mladém věku zkušenosti z „A“ týmu. A tato taktika vycházela famózně. Celý tým bojoval jeden za druhého a byl odměněn vedoucí brankou Martina Dvořáka, který nekompromisně proměnil svou šanci na zadní tyči právě při hře s brankářem Martinem Džudžou na útočné polovině. Díky této brance vyhrál Rapid první poločas 1:0. Ve druhém poločasu přidal Liberec na aktivitě a hráčům Rapidu začaly logicky docházet síly, přesto se srdnatě bili o druhou výhru soutěži. Tu Rapidu přiblížil svou brankou Marek Tamáš poté, co kličkou brankáři a následnou střelou do poodkryté branky využil nabídnutý protiútok. V závěru utkání si vytvořil Liberec velký tlak, ale více než branku na 1:2 vstřelit nedokázal a Rapid se tak mohl radovat ze zisku tří bodů za výhru 2:1. Hráči si výhru zasloužili za své odhodlání a dodržení taktických pokynů. Soupeř nedokázal  po celé utkání najít recept na naší power-play.

Vyšší kategorie, stejný soupeř a stejný scénář jako u kategorie U17. Tak by se dal nazvat zápas U19 Rapidu proti U19 Liberce. U19 cestovala do Chomutova ve velmi omezeném počtu a byla doplněna hráči z U17. Přesto chtěla U19 získat v Chomutově své první body do tabulky a odlepit se z posledního místa. Naděje se však upínaly především k utkání proti České Lípě. Přesto však jakoby výhra U17 nabudila zbytek týmu a ten se stejnou taktikou trápil svého soupeře a opět se dostal do vedení při power-play, tentokrát s brankářem Danielem Smolařem na útočné polovině. Rapidu se podařilo vyhrát první poločas 1:0, ale liberečtí dokázali, krátce po změně stran, odpovědět vyrovnávací brankou. V této fázi hry si i liberečtí pomáhali se svým brankářem na útočné polovině a toho dokázal skvěle využít Martin Džudža, již zmíněný brankář U17, který nastoupil za kategorii U19 jako hráč a dokázal přes celé hřiště trefit odkrytou branku Liberce – 2:1 pro Rapid. Liberec se snažil o vyrovnání, ale jeho naděje na bodový zisk ukončila nekompromisní rána Michala Vondráčka. U19 Rapidu tak porazila Liberec 3:1 a mohla se radovat z prvních bodů do tabulky.

K dalšímu zápasu nastoupila U17 proti juniorům ligové České Lípy. I v omezeném počtu byl jednoznačným cílem zisk 3 bodů, v němž nás utvrdilo úvodní utkání českolipských proti Baníku Chomutov, v němž Chomutov dominoval a zvítězil 13:1. A i Rapid od úvodu utkání dominoval a byl jasně lepším týmem. Hráčům vycházely pěkné, secvičené kombinace, jež se dařilo konečně proměňovat ve vstřelené branky. Jediným zádrhelem v utkání byl souboj brankáře Martina Džudži s jedním ze soupeřů, po kterém zůstal brankář Rapidu dlouho ležet na zemi a navíc lehce zraněný. Naštěstí však dokázal utkání dochytat a přispět tak k výhře 9:4. Střelecky se dařilo především Markovi Tamášovi, který dokázal v tomto utkání vstřelit čtyři branky a spolu s triem Martin Dvořák, Jan Koňa, Daniel Hajaš a brankářem Martinem Džudžou potvrdili svou klíčovou roli v týmu.

U19 Rapidu vstupovala do zápasu s Českou Lípou opět doplněna hráči U17, přesto odhodlána k další výhře a k zakončení sobotního turnaje se stoprocentní bilanci. Utkání však bylo o poznání vyrovnanější než u mladší kategorie, přesto byl Rapid opět od začátku aktivnější a vytvářel si více šancí než soupeř. To se promítlo také na výsledkové tabuli, na níž byl Rapid vždy o jednu branku napřed. Nejprve vedl 1:0 po brance Michala Vondráčka, po vyrovnávací brance České Lípy dokázal odpovědět Jan Koňa brankou na 2:1. Českolipští démoni se však nevzdávali a dokázali znovu vyrovnat, tentokrát na 2:2. Ve druhém poločasu se podařilo Rapidu poprvé v utkání odskočit na rozdíl dvou branek, když se po střelách ze střední vzdálenosti prosadili opět Michal Vondráček a Jan Koňa. Česká Lípa přesto nesložila zbraně a dokázala v samém závěru snížit na rozdíl jediné branky, ale víc už i nestihla a tak se Rapid mohl z výhry 4:3 a stoprocentní bilance ze sobotního turnaje.

 

VÝSLEDKY:

U17

FC Rapid Ústí nad Labem – FTZS Liberec 2:1 (1:0)

Sestava Rapidu: Džudža (C) – Hajaš, Dvořák, Koňa, Tamáš

Branky Rapidu: Dvořák, Tamáš

FC Rapid Ústí nad Labem – FC Démoni Česká Lípa 9:4 (5:1)

Sestava Rapidu: Džudža (C) – Hajaš, Dvořák, Koňa, Tamáš

Branka Rapidu: Tamáš 4, Koňa 3, Dvořák 2

U19

FC Rapid Ústí nad Labem – FTZS Liberec 3:1 (1:0)

Sestava Rapidu: Smolař (C) – Duda, Hajaš Vondráček, Dvořák – Džudža

Branky Rapidu: Hajaš, Džudža, Vondráček

FC Rapid Ústí nad Labem – FC Démoni Česká Lípa 4:3 (2:2)

Sestava Rapidu: Smolař (C) – Duda, Vondráček, Tamáš, Němec

Branky Rapidu: Vondráček 2, Koňa 2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *