Sezóna 2018/2019 je po vítězství Okresního poháru definitivně za hráči Rapidu, přesto ani v květnu nezůstali bez futsalu. Svými úvodními zápasy se totiž rozehrál nový ročník Poháru FAČR, v němž musí jednotlivé týmy absolvovat krajské části poháru. Vítězové jednotlivých Krajských pohárů následně postupují do celostátní fáze poháru FAČR, který je zakončen televizním finálem na ČT Sport. V minulém ročníku Krajského poháru dokázal Rapid dokráčet až do semifinále, kde podlehl vítězovi základní části Varta Futsal ligy, teplickému Svarogu 2:6. Přesto se Rapid rozloučil s Krajským pohárem se vztyčenou hlavou proti jeho konečnému vítězi, který ve finále porazil v té době ještě aktivně působící prvoligový tým Gardenline Litoměřice. Po ukončení činnosti litoměřického celku tak v Krajském poháru Ústeckého kraje ubyl jeden velmi kvalitní soupeř a vedení Rapidu by tak letos rádo postoupilo až do finále poháru, které může být následně kvalitním testem před startem 2. ligy. Do finále Krajského poháru by podle papírových předpokladů měl totiž postoupit ligový Svarog FC Teplice, který momentálně svádí bitvy ve finále play – off Varta Futsal Ligy.

K tomu, aby Rapid postoupil až do finále musí však udělat několik důležitých kroků. Díky svému umístění ve 2. lize měl Rapid v osmifinále volný los, ve čtvrtfinále čekala na Rapid rezerva právě ligového Svarogu. Rapid nastoupil k utkání s kombinovanou sestavou, v níž byli tři junioři doplněni o hráče „A“ a „B“ týmu. I v této sestavě byl jednoznačným cílem postup, přesto si byli hráči vědomi, že je nečeká jednoduché utkání. A to především z důvodu, že hráči „A“ a „B“ týmu nastoupili k utkání po téměř dvouměsíční tréninkové pauze po finále Okresního poháru. Tato nerozehranost byla znát po celé utkání.

To, že Rapid nečeká jednoduchý zápas, se potvrdilo hned v jeho úvodu, kdy se domácí Svarog dostal do vedení po přesné střele Konečného na zadní tyč. Následně převzal aktivitu Rapid a tlačil se za vyrovnáním, což se povedlo zásluhou vstřelené branky Václava Sloupa – 1:1. Přesto šli do kabin spokojenější domácí hráči, když se opět prosadil, i s přispěním brankáře Rapidu Tomáše Votavy, domácí Konečný 2:1 po poločase.

Do druhého poločasu vstoupil lépe Rapid, když u odraženého míče, po střele Václava Sloupa, byl nejrychleji Martin Gajdoš a srovnal na 2:2. Svarog přesto neskládal zbraně a i když byl Rapid více na míči, byl domácí tým  při svých protiútocích velice nebezpečný. To se potvrdilo i přibližně v polovině druhého dějství, kdy nedůslednost bránících hráčů Rapidu využil Jan Horák a Svarog tak vedl 3:2. I za tohoto stavu však Rapid neztrácel hlavu a dokázal po rohovém kopu opět srovnat zásluhou druhé branky Martina Gajdoše 3:3. Když za dalších pár minut využil dlouhého nákopu Matěje Kliera jeho spoluhráč Matěj Čapek a poslal Rapid do vedení 4:3, zdálo se, že je Rapid na cestě do semifinále. Bohužel pár minut po vedoucí brance vyrobil Matěj Čapek při rozehře autu na obranné polovině obrovskou minelu, kterou dokázal domácí Konečný přetavit ve vyrovnávací branku do odkryté branky – 4:4. Jelikož v závěru už žádná branka nepadla, i přes několik velkých příležitostí domácího Svarogu, šlo se do pětiminutového prodloužení. V něm dostal Rapid možnost zahrávat volný kop, který po secvičeném signálu přetavil ve vítěznou branku Adam Virt. Domácí rezerva Svarogu ještě v závěru zkusila odpovědět hrou bez brankáře, power – play domácích však Rapid odbránil na výbornou a mohl se tak radovat z utrápeného postupu do semifinále Krajského poháru.

Matěj Čapek (Rapid) – Čekali jsme náročné utkání, především kvůli tomu, že jsme se sešli po dvou měsících bez tréninku, navíc ve velmi kombinované sestavě.  V tréninkovém procesu je po konci sezóny momentálně jen mládež – tři junioři také dostali v tomto utkání šanci a všichni tři podali výkon, za který si zaslouží pochvalu. Zbytek hráčů bohužel zaostával hluboko za svými možnostmi, což se dá přičíst naší nerozehranosti. Bohužel jsme si nepohlídali nejnebezpečnějšího hráče soupeře. I přes to, že jsme se na něj před utkáním připravovali, dokázal vstřelit tři branky, což není dobrá vizitka pro naší defenzivu. Na druhou stranu je pozitivní, že i za nepříznivého stavu jsme udrželi chladnou hlavu a utkání rozhodli díky větší zkušenosti, což se potvrdilo především při standardních situacích, ze kterých jsme vstřelili dvě branky, včetně té rozhodující. Sportovně však musím uznat, že domácí Svarog měl v závěru základní hrací doby několik velkých šancí na vítězství, tyto šance ovšem neproměnil. Svarogu patří respekt za výkon, který v utkání podal. V dalším kole nás čeká tradiční soupeř BOCA Ústí nad Labem, kterou jsme porazili ve finále Okresního poháru a která tak bude mít o motivaci postaráno, obzvlášť poté, co dokázala vyřadit na penalty druholigový Baník Chomutov. Pokud bychom proti Boce zopakovali tento výkon, nemůžeme pomýšlet na postup do finále.

Svarog FC Teplice „B“ – FC Rapid Ústí nad Labem 4:5 po prodloužení (2:1, 4:4)

Sestava Rapidu: Votava – Čapek, Klier, Virt, Gajdoš – Sloup, Hajaš, Dvořák, Koňa

Branky Rapidu: Gajdoš 2, Sloup, Čapek, Virt

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *