V dohrávce 6. kola 1. Futsal ligy čekal na futsalisty Rapidu po nedělní porážce 2:10 na palubovce jednoho z aspirantů na titul, Interobalu Plzeň, další zápas s jedním z favoritů letošního ročníku nejvyšší soutěže. Rapid se utkal v krajském derby proti teplickému Svarogu.

Před domácím utkáním, které Rapid musel z důvodu vytíženosti domácí haly Sluneta odehrát v lovosickém „azylu“, byly karty rozdány jasně. Svarog byl jasný favorit utkání, který se v případě výhry mohl posunout na průběžné první místo prvoligové tabulky. Samotný začátek utkání nebyl pro Rapid špatný a hned v úvodu si vypracoval dva střelecké pokusy.

Petr Výborný kryje míč před hráčem Svarogu

Jenže ve třetí minutě utnul aktivitu Rapidu Tato, který pronikl po levé straně a mezi nohami brankáře Tomáše Votavy otevřel účet zápasu – 0:1. Vedoucí branka Svarog nakopla a v 5. minutě se prosadil znovu, tentokrát z výborně zahraného volného kopu0:2. V 9. minutě sehrál Svarog další výbornou akci, tentokrát ze hry a vedl již o tři branky. Když v 11. minutě Rapid chyboval při rozehře u vlastní branky a Svarog zvýšil již na 4:0 vypadalo to, že utkání dopadne jednoznačnou výhrou Svarogu dle předzápasových prognóz.

11. minuta byla zajímavá i z jiného pohledu. Po čtvrté obdržené brance nastoupil na hřiště Jaroslav Zápotocký a střídání po něm takého jeho dvojče Jiří Zápotocký. Šestnáctileté naděje Rapidu a celého českého futsalu zanechaly v utkání výraznou stopu a svým výkonem potvrdili správnost rozhodnutí o jejich zařazení do „A“ týmu po výborné dlouhodobé práci v juniorských výběrech.

Ve 12. minutě Rapid inkasoval popáté, když si nepohlídal rohový kop, po němž se prosadil hostující Jiří Baran, jeden z mála Čechů v červenobílých barvách Svarogu. Rapid však bleskově odpověděl skvělým protiútokem. Jiří Zápotocký našel po šikovném uvolnění přihrávkou Tomáše Jelínka, který vybídl do střelecké pozice Petra Výborného, který skvěle vrátil na Tomáše Jelínka a ten pohodlně skóroval do prázdné branky1:5. A za minutu mohlo být ještě veseleji. Rozhodčí neposoudil zákrok na Tomáše Jelínka jako šestý faul, hra tak pokračovala k Petrovi Výbornému, jenž našel Jiřího Zápotockého, který si dobře připravil míč, ale svou střelou orazítkoval tyč. Poslední slovo v prvním dějství měl Svarog, když nadvakrát procedil míč přes Tomáše Votavu Joao Salla a určil tak výsledek prvního poločasu 6:1 pro Svarog.

Tomáš Jelínek snižuje na 1:5

Ve druhém poločasu Svarog protočil sestavu a začaly se dít věci! Úvodní šance druhého poločasu měl Svarog, ale neproměnil je i díky zákrokům Tomáše Votavy. Ve 22. minutě se prezentoval zajímavou individuální akcí Václav Koc, ale branku minul. Ve 23. minutě si vypracoval Rapid ještě zajímavější příležitost, když Tomáš Jelínek postupoval sám na brankáře Jakuba Marka, kterého však neprostřelil a z následného voleje neuspěl ani Martin Macháček. Dvě velké příležitosti si pak vytvořil také Svarog, ale ani tentokrát branka nepadla.

Ve 27. minutě se prezentoval dobrým střeleckým pokusem Petr Zajíček, ale orazítkoval tyč teplické branky. Ve 30. minutě se však již Rapid zasloužené branky dočkal a byl u toho opět Jiří Zápotocký, který vybojoval míč na polovině Svarogu, vyměnil si míč s Petrem Výborným, jehož přihrávku vzduchem usměrnil mezi nohy brankáře Jakuba Marka a snížil tak na 2:6 z pohledu Rapidu.

Jiří Zápotocký v obranné činnosti proti kapitánovi Svarogu

Pořádně vidět byl i Jaroslav Zápotocký, který po ztrátě Rapidu nasadil housle Tatovi a našel Václava Koce, jehož zpětnou přihrávku namířil následně do tyčky, pohledná akce tak brankou nakonec neskončila. Rapid se však třetí branky zanedlouho i přesto dočkal. Útočnou akci Svarogu zastavil dobrým obranným zákrokem Jaroslav Zápotocký a míč se následně dostal po ose Tomáš VotavaVáclav Kocna kapitána Rapidu Dominika Ostráka, který se nemýlil a snížil na rozdíl tří branek a to nebylo vše. Ve 34. minutě totiž skvěle vybojoval míč Petr Výborný na polovině hřiště, našel přesnou přihrávkou Tomáše Jelínka, který parádním obloučkem překonal brankáře Svarogu4:6.

‚Tomáš Jelínek potrestaný rozhodčím Chládkem

To už bylo moc i na španělského trenéra Svarogu Eloye Alonsa, který zareagoval oddechovým časem a nasazením toho nejsilnějšího, co měl Svarog k dispozici. I přesto, že následně Svarog navýšil obrátky a vypracoval si velké příležitosti, tak branku nevstřelil a naděje Rapidu tak stále žila. Rapid v posledních minutách vsadil vše na jednu kartu a tou byla hra bez brankáře. Během ní však Svarog potvrzoval své kvality, když pustil Rapid do zakončení dvakrát. Nejdříve Dominik Ostrák z těžké pozice nastřelil Jakuba Marka, 20 sekund před koncemuspěl po výborné přihrávce Tomáše Jelínka.

Kontaktní branka však padla příliš pozdě na to, aby měl Rapid ještě čas pokusit se vstřelit vyrovnávací branku. Takže ani zběsilé napadání hráčů Svarogu po rozehrávce nezměnilo nic na faktu, že si Svarog připsal 3 body po výhře 6:5. Rapid však ve druhém poločasu podal doposud nejlepší výkon ze 6 prvoligových utkání a ukázal, že má na čem stavět a že se může spolehnout i na talentované odchovance. Na druhý poločas bude chtít Rapid navázat již v neděli, kdy se střetne na Slunetě proti České Lípě a bude si chtít připsat první prvoligové body v klubové historii.

Martin Dlouhý, trenér FC Rapid Ústí nad Labem: „Nevydařil se nám první poločas, který jsme zaslouženě prohráli 1:6. Svarog byl velmi nebezpečný, nedařilo se nám bránit náběhy soupeře a dopustili jsme se mnoha faulů. Soupeř nás ztrestal ze standardních situací i ze hry. Ve druhé půli jsme zapracovali na obraně a se zvýšenou aktivitou směrem dopředu jsme chtěli zkorigovat výsledek. Obojí se nám povedlo a je nutné, abychom na to navázali v nedělním zápase s Českou Lípou. Chtěl bych pogratulovat k ligovému debutu a výkonu našich odchovanců Jaroslava a Jiřího Zápotockého. Gratulace soupeři k výhře.“

Jiří Baran, hráč Svarog FC: „Povinné tři body. První poločas jsme měli jasně ve své režii a pod kontrolou, soupeř byl neškodný. Ve druhé půli si myslím, že nám všem do hlavy vlezlo páteční velmi důležité utkání s Plzní. Možná jsme měli všichni strach, abychom se nezranili a nevykartovali. Každopádně je to ostuda a pořádná facka. Tohle se již nikdy nesmí stávat.“

FC Rapid Ústí nad Labem – Svarog FC Teplice 5:6 (1:6)

Branky: 13. Jelínek (Výborný), 31. Jiří Zápotocký (Výborný), 32. Ostrák (Koc), 35. Jelínek (Výborný), 40. Ostrák (Jelínek) – 3. Tato (Hůla), 7. Jezin (Joäo Salla), 9. Cesar (Tato), 11. Cesar (Adriano), 13. Baran (Deco), 15. Salla (Adriano)

ŽK:   18. Výborný, 25. Jelínek, 30. Čapek, 34. Macháček, 38. Rozboud – 30. Keko, 31. Baran, 39. Cesar

FC Rapid Ústí nad Labem: Votava (Džudža) – Zajíček, Rozboud, Macháček, Jelínek, Jaroslav Zápotocký, Čapek, Ostrák (C), Koc, Výborný, Gajdoš, Jiří Zápotocký, Mach. Trenér: Martin Dlouhý.

Svarog FC Teplice: Hůla (21. Marek) – Deco, Joäo Salla, Jezin, Tato, Claudio (C), Adriano, Keko, Cesar, Gansuch, Žolcer, Šebek, Baran. Trenéři: Eloy Alonso, Tomáš Künzl, Antonín Žižka.

Rozhodčí: Chládek, Vlašič; delegát: Henych