První červencový týden proběhl v Lipsku již 7. ročník mezinárodního, mezikulturního festivalu „Žijeme demokracii“, jehož vyvrcholením byl fotbalový turnaj. Mongaguá pod záštitou Rapidu přijala pozvánku od organizace Tuepfelhausen, jež byla hlavním organizátorem a hostitelem celého festivalu.

Mongaguá + DDM Blansko po příjezdu do Lipska
Mongaguá + DDM Blansko po příjezdu do Lipska

Posádku, která vyrazila na festival do Lipska, tvořilo 13 hráčů (Mongaguá Ústí nad Labem + Rapid + Mongaguá Ostrava) a dva trenéři (Matěj Čapek z Rapidu a Jaroslav Horváth z Mongaguá Ostrava) a po příjezdu do Lipska se celá skupina rozdělila.

Zatímco hráči vyrazili na hotel se ubytovat a seznámit se s členy ostatních týmů, trenéři vyrazili na předpremiéru dokumentárního filmu Cesta proti zapomnění, jehož část je věnována také činnosti klubů Mongaguá Ústí nad Labem a Mongaguá Ostrava. Cílem dokumentu je připomenout tradici prvního židovského fotbalového klubu SK Bar Kochba Leipzig, který by slavil 100 let výročí. Dokumentární film mapuje činnost několika klubů napříč kontinenty, které svou činností přispívají k soužití menšin s většinovou společností. Po předpremiéře následoval raut a posezení s hlavními organizátory a protagonisty zmíněného dokumentu.

Místo, kde stálo hřiště SK Bar Kochba Leipzig

O den později, v pátek, čekala na výpravu nejprve dopolední část, která zahrnovala projížďku Lipskem na místa, která sehrála důležitou roli nejen v příběhu židovského klubu SK Bar Kochba Leipzig. Odpolední část na městském náměstí byla věnována oficiálnímu zahájení celého festivalu, který vyvrcholil veřejnou premiérou již zmíněného dokumentu. Hráči i trenéři si celý den užili naplno a mohli se již těšit na další, tréninkový den.

Celý tým před jednou z lipských dominant

Předposlední den pobytu v Lipsku byl věnovaný především tréninku a následnému přátelskému zápasu mezi místním fotbalovým klubem BSG Chemie Leipzig a izraelským týmem Betar Nordia Jerusalem. Betar nastoupil jeden poločas v barvách židovského fotbalového klubu SK Bar Kochba Leipzig, na jehož uctění a památku se celé utkání sehrálo, jakožto součást celého festivalu.

Tréninková porada
Pozápasové focení BSG Chemie Liepzig – Betar Nordia Jerusalem

Poslední den pobytu v Lipsku znamenal po hráče Mongágui také start v turnaji, jímž celý festival vyvrcholil. Mongaguá startovala v nejstarší kategorii v konkurenci dalších především německých fotbalových týmů se umístila na 4. místě. Pro hráče se jednalo o cennou zkušenost a porovnání s německým fotbalem.

Turnajové foto

Po turnaji následoval odjezd vlakem zpět do ČR a již nyní se mohou hráči těšit na další ročník této velmi povedené akce. Za pozvání, organizační a materiální zajištění patří velké poděkování organizaci Tüpfelhausen a všem zainteresovaným osobám, především Thomasovi Oellermannovi, Christophovi Schumacherovi a Kristýně Šoukalové.

Děkujeme!

Konečné 4. místo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *