Norsko je úspěšně za námi! Členové výpravy dorazili během sobotního a nedělního dne do svých domovů a pobyt týmu Mongaguá ČR v MOT kempu v norském Trondheimu, jehož součástí byla účast na mládežnickém turnaji Skandia Cup, v rámci projektu „Týmy Mongaguá v Norsku“ pod záštitou FC Rapid Ústí nad Labem, za podpory norské ambasády a finanční podpory Norských fondů, v rámci programu Lidská práva, inkluze Romů a domácí a genderově podmíněné násilí, Norské fondy 2014 – 2021, je tak již minulostí. Našim fanouškům a všem ostatním, kteří sledovali naší norskou cestu, dlužíme report ze středečního a čtvrtečního dne, jenž byl také tím posledním v Norsku. 

Středeční den začal klasickou snídaní a pokračoval přednáškou na další velice důležité téma, které ovlivňuje vývoj mladých lidí – prevenci. Proč je prevence důležitá a jak lze díky ní předcházet řadě problémů vysvětlili velice poutavě, stejně jako v předchozích dnech, pracovníci organizace MOT.

Po přednášce na téma prevence následovala hodinová pauza a poté přesun do lanového parku Høyt & Lavt, kde výprava dostala školení a průpravu pro lezení pomocí lana různých stupňů obtížnosti. Po důkladném proškolení dostali hráči volnost po areálu a mohli si vyzkoušet veškeré lezecké dráhy. Lanový park byl pro hráče velkým zážitkem a jedním z velkých zpestření programu.

V areálu lanového parku hráči poobědvali a vydali se autobusem směr Skandia Cup, kde je čekalo poslední utkání v turnaji a to proti mládežnickému týmu třetiligového norského klubu – Byåsen Toppfotball. V tomto utkání podal tým nejlepší výkon na turnaji a soupeře porazil jednoznačně 3:0. Hattrickem se blýskl pardubický Fabrizio Novák, který podtrhl v tomto zápase skvělé výkony na turnaji. Pochvalu zaslouží však i další hráči, skvělou práci odvedla nově složená „ostravská“ obrana, která soupeře téměř k ničemu nepustila. Výborným výkonem se stejně jako po celou dobu turnaje prezentoval také Martin Dvořák. Výhra 3:0 znamenala druhou výhru v turnaji a za normálních okolností by znamenala také postup ze skupiny. před turnajem však bylo jasné, že pokud tým postoupí do vyřazovacích bojů, bude se jich muset vzdát. Celý pobyt v Norsku byl hrazen z Norských fondů, jimž patří velké díky, bohužel poskytnutá finanční částka nebyla dostatečná na pobyt až do konce turnaje. S tímto faktem však byl tým seznámen již před turnajem a tak nebyl pro nikoho překvapením. I když tým tak zakončil svou pouť v základní skupině, obdržel od organizátora turnaje pamětní zlaté medaile.

Středeční den byl nabitý zážitky – po posledním utkání turnaje se celá výprava přesunula do hotelu Scandic Lerkendal, který sídlí v areálu nejznámějšího norského fotbalového klubu – Rosenborgu BK. V hotelu hráči povečeřeli a poté zamířili na stadion, aby sledovali zápas 4. kola norského fotbalového poháru, v němž domácí Rosenborg hostil druholigový Aalesunds FK. Domácí tým nepotvrdil úlohu favorita a podlehl svému soupeři na penalty a musel se tak smířit s vyřazením z poháru.

Po utkání několikanásobného norského mistra následoval přesun zpět do MOT campu, kde hráči strávili svou poslední noc v tomto komplexu. Rozlučkový čtvrtek začal snídaní a pokračoval velkým úklidem pokojů a společných prostor. Po úklidu následovalo zhodnocení pobytu ze strany všech účastníků a poslední aktivita, při níž měl každý člen výpravy napsat jednu dobrou věc o ostatních členech výpravy. Norská strana si pro naší výpravu připravila krátké video s momentkami z jednotlivých dnů, toto video bude brzy k dispozici i na youtube FC Rapid a sociálních sítích Mongaguá Ústí nad Labem a Mongaguá Ostrava. Pobyt v MOT kempu završilo rozloučení s jeho pracovníky a autobusový přesun na nádraží v Trondheimu, kde začala více než 30 hodinová zpáteční cesta do ČR. Ta proběhla bez problémů a hráči tak jsou již nyní ve svých domovech plný zážitků a vzpomínek z Norska.

Cela bilaterální iniciativa, jež prohloubila česko – norské vztahy, byla pro všechny zúčastněné velkou zkušeností a inspirací do budoucna. Hráči poznali jak se žije v jiné kultuře, měli možnost dostat velkou dávku inspirace a poznatků do svých vlastních životů a zjistili, že sportovně se mohou měřit i se svými zahraničními vrstevníky.

Trenéři celé výpravy dostali možnost nahlédnout do toho, jak se pracuje s mládeží v jedné z nejvyspělejších zemi světa, jaké jsou trendy v oblasti seberozvoje a na jakých hodnotách stojí organizace zabývající se právě rozvoje mládeže a boji proti negativním sociálním jevům. Velice děkujeme norské ambasádě v ČR za zaštítění celé akce a samozřejmě také EEA a Norským fondům, kteří celou akci financovali a bez jejichž pomoci by tato bilaterální iniciativa nemohla být nikdy uskutečněna. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *