Medailový sen se rozplynul, junioři obsadili ve Final Four o mistra ČR čtvrté místo.

Vyvrcholením v podobě závěrečné Final Four o mistra ČR byla zakončena sezóna nejvyšších mládežnických soutěži, Juniorské a Dorostenecké ligy futsalu. O titul dorostenců se hrálo v sobotu ve Slaném, juniorský titul byl ve hře v neděli v Pardubicích.

Pozornost hráčů a fanoušků Rapidu směřovala právě do Pardubic, kde se junioři Rapidu ve společnosti české futsalové smetánky a momentálně nejúspěšnějších českých futsalových klubů (FK Chrudim, SK Interobal Plzeň, SK Slavia Praha), utkali o cenné kovy z Juniorské ligy futsalu. Na Rapid, který obsadil v základní části 4. místo, čekal semifinálový zápas s vítězem základní části Slavií Praha.

Bohužel úvod utkání se juniorům vůbec nevydařil, po necelých pěti minutách prohrávali 0:3, když se nejprve Slavia prosadila po rohovém kopu, následně po zbytečné ztrátě Rapidu před vlastní brankou, třetí branku vstřelil vítěz základní části z nařízené penalty. Rapid dostal na začátku utkání studenou sprchu, ze které se do konce utkání nevzpamatoval. Do karet Rapidu nehrál ani rychle nasbírané akumulované fauly na základě zvláštně nastaveného metru rozhodčích v obou utkáních Rapidu.

Rapid se snažil na vedení soupeře zareagovat hrou v power-play, ale na více než branku Tomáše Dunky to nestačilo i přes řadu zajímavých střeleckých pokusů. To Slavia byla mnohem efektivnější a přidala další tři branky a mohla tak slavit postup do finále po výhře 6:1.

SK Slavia Praha U19 - FC Rapid Ústí nad Labem U19 6:1 (4:0)

Sestava Rapidu: Skokan - Vávra ( C ), Schorsch, Dunka, Mraček - Cinádr, Bláha, Ludrovský, Novotný - Dvořák

Připraven: Baťha

Branka Rapidu: Dunka

Trenéři: Matěj Čapek, Dušan Stíbal

Rozhodčí: Jurča, Čep

Po prohraném semifinálovém utkání čekal Rapid na svého soupeře do zápasu o 3. místo, který měl vzejít z druhého semifinále mezi Chrudimí a Plzní. To nabídlo dramatickou podívanou, v níž Plzeň vedla již 2:0, domácí Chrudim však dokázala srovnat na 2:2. Utkání dospělo až k prodloužení, v němž byla úspěšnější Plzeň a po výhře 4:2 postoupila do finále. Soupeřem Rapidu v boji o bronzové medaile tak byla domácí Chrudim. Na té bylo znát zklamání z předešlého utkání, čehož chtěl Rapid využít a favorita porazit.

Úvod zápasu vyšel Rapidu mnohem lépe než v předchozím utkání, junioři pozorně a důrazně bránili a sami vyráželi do nebezpečných protiútoků. I přes řadu velkých šancí z úvodu utkání se dostala do vedení Chrudim po další školácké chybě při rozehře autu před vlastní brankou. Rapid však dokázal za minutu srovnat po pěkné akci na ose Mraček - Ludrovský se prosadil první jmenovaný a bylo to 1:1. I v dalším průběhu prvního poločasu viděla plná tribuna vyrovnaný souboj s příležitostmi na obou stranách, bohužel to byla opět Chrudim, která se dostala do vedení. Domácí Holub se uvolnil na středu hřiště a svou střelou překvapil brankáře Adama Skokana a určil poločasový stav na 2:1 pro Chrudim.

Úvodní minuty druhého poločasu patřily Rapidu, dvakrát se dostal do nebezpečného zakončení Jan Schorsch, ale ani jednou neuspěl. Především u druhého pokusu tohoto hráče předvedl domácí brankář zázračný zákrok, kterým uchránil svůj tým od vyrovnávací branky. A jak to tak bývá, přišel úder na druhé straně. Domácí Holub využil svůj důraz po dlouhém odkopu jednoho ze svých spoluhráčů a se štěstím zvýšil na 3:1 pro Chrudim. Když se ve 22. minutě Chrudim prosadila počtvrté, čemuž předcházelo několik sporně posouzených situací ve prospěch Chrudimi, vypadalo to se šancemi Rapidu nepříliš dobře. Rapid tak vše vsadil na hru bez brankáře, z čehož záhy vyplynula možná nejhezčí branka celého Final Four, kterou vstřelil Jan Schorsch. Rapid pokračoval ve hře bez brankáře, měl řadu příležitostí na vstřelení kontaktní branky, bohužel již žádná za záda domácí brankáře nespadla, naopak Chrudim v závěru utkání vstřelila další dvě branky a mohla se radovat ze zisku bronzových medailí po výhře 6:2.

FK Chrudim U19 - FC Rapid Ústí nad Labem U19 6:2 (2:1)

Branky Rapidu: Mraček, Schorsch

Rozhodčí: Horák, Jurča

Hodnocení trenéra Matěje Čapka: Final Four dopadla bohužel velkým zklamáním a konečným 4. místem. S odstupem času bude toto umístění úspěchem, samotný postup do Final Four ve společnosti TOP3 českých klubů je dobrou vizitkou pro náš klub a motivací do další práce s mládeží. Věřím, že letošní tým měl kvalitu na to celou soutěž vyhrát, k tomu je však potřeba také souhra řady okolností a ty se zkrátka ve finálový den nesešly v náš prospěch.

V semifinále bohužel rozhodl mizerný vstup do utkání po lacině inkasovaných brankách. Po pěti minutách jsme prohrávali 0:3, což psychice mladých hráčů příliš nepomohlo a do konce utkání jsme nenašli dostatek vnitřní síly na to s utkáním něco udělat či ho alespoň zdramatizovat.

Utkání s Chrudimí bylo diametrálně odlišné. Se soupeřem jsme drželi herně krok, řekl bych, že jsme měli i více šancí, bohužel rozhodly, jak to tak bývá, opět zbytečné chyby a větší efektivita soupeře v zakončení. Ve prospěch nám nehrály ani diskutabilní výroky mladých rozhodčích, ale to se dalo proti domácímu týmu očekávat a příčiny porážky je potřeba hledat jinde. I přes 4. místo bych chtěl všem hráčům a asistentovi Dušanovi Stíbalovi poděkovat za tuto sezonou, která bude s odstupem času hodnocena jako úspěšná. Pozitivní je i ten fakt, že nám v kategorii U19 končí pouze dva hráči ročníku 2004, což znamená, že většina kádru zůstane pohromadě do další sezony, kde může zúročit získané zkušenosti z letošní ročníku a uplynulé Final Four.